A teljesítési dátum az adófizetés és könyvelés szempontjából is lényeges, így fontos a helyes dátum megadása.
Ez a dátum kulcsfontosságú:
- Áfás vállalkozóknál ez határozza meg, melyik időszakban kell szerepeltetni az ügyletet az áfa-bevallásban és mikor merül fel áfa-fizetési kötelezettség.
- Alanyi adómenteseknél ez alapján számolódik az éves 18 milliós keretbe a számla értéke.
Példa AAM keret számításra. Például, ha 2025-ös évi keltezésű egy adott számla, azonban a teljesítési ideje 2024. decemberi, ami azt jelenti, hogy a 2024-es alanyi adómentes keretedet csökkenti. Az alanyi adómentes keretnél nem az számít, hogy melyik évben állítottad ki a számlát, hanem az, hogy mikor van a teljesítése (kivéve ez alól az előlegszámla).
Főszabály szerint a számlán a teljesítés napja megegyezik azzal a nappal, amikor:
- a terméket a vevőnek átadták (pl. kiszállították a terméket),
- a szolgáltatást ténylegesen elvégezték (pl. tanácsadás lezajlott, munka elvégzése megtörtént).
❗Kivétel lehet a folyamatos teljesítésű (időszakos elszámolású) ügylet. Az időszakos elszámolású ügyletek, vagy közismertebb nevén a folyamatos teljesítésű ügyletek olyan szolgáltatások vagy termékértékesítések, amelyek egy meghatározott időszakon át tartanak, és az elszámolásuk is egy adott időszakra vonatkozik. Ilyen például a könyvelési díj, takarítási szolgáltatás vagy akár egy bérleti díj.
❗A folyamatos teljesítésű ( időszakos elszámolású ) ügyletek teljesítési dátumára speciális szabályok vonatkoznak a - erről külön cikkben írunk részletesen.
- Ha pénzforgalmi elszámolást választottál, akkor az áfát nem a teljesítés időpontjában, hanem csak akkor kell megfizetned, amikor a vevő ténylegesen kifizeti a számlát. Erről ide kattintva olvashatsz részletesebben.
💡Szeretnéd megérteni, hogy melyik dátum pontosan mit jelent, illetve hogyan kell azt beállítani egy bizonylat készítésekor. Összegyűjtöttük Neked, hogy "Melyik dátum mit jelent a számlán?"