Ha a vevő a teljesítés előtt fizet neked – akár készpénzben, akár átutalással –, azt előlegnek kell tekinteni.
Fontos tudnod, hogy előleg esetén még nem valósul meg a teljesítés, vagyis a termék vagy szolgáltatás még nem cserélt gazdát, viszont áfafizetési kötelezettség már keletkezik. Ez azt jelenti, hogy a számlát az előleg jóváírásakor vagy kézhezvételekor kell kiállítani, nem pedig a tényleges teljesítés időpontjában.
A kiállított előleg számlán tehát az előleg átvételének napja lesz a teljesítési dátum, és az összeg már tartalmazza az áfát is. Ez alól kivétel, ha a szolgáltatás igénybevevője az áfa fizetésére kötelezett (pl. fordított adózás esetén), mert ekkor az áfa nem szerepel a kapott előleg összegében.
Amikor a végszámlát kiállítod, abban le kell vonni a korábban megkapott előleget, és csak a fennmaradó részre számítandó fel az áfa.
Példa: Ha a megrendelő 2025. május 2-án 100 000 Ft-ot utal előlegként egy 300 000 Ft-os szolgáltatásra, akkor már május 2-án ki kell állítanod az előlegszámlát, és ezen a napon keletkezik az áfafizetési kötelezettséged is. Később, amikor a teljes szolgáltatás teljesül és kiállítod a végszámlát (pl. május 30-án), azon a 300 000 Ft-os szolgáltatás értékéből le kell vonni a már korábban kiszámlázott 100 000 Ft előleget – így a végszámlán csak a fennmaradó 200 000 Ft jelenik meg fizetendő összegként.
💡Arról, hogyan tudsz a Számlázz.hu-ban előleg-, illetve végszámlát kiállítani, itt írtunk.