Számlakészítés

Kötelező visszaváltási (DRS) rendszer

❓Hogyan kell feltüntetni a számlán a visszaváltási díjat?

 

❗A visszaváltási díjat a számlán külön tételként kell feltüntetni.

  • A kötelezően visszaváltási díjas, NEM újrahasználható (egyutas) termékek esetén a visszaváltási díj nem tartozik az áfa alapjába, vagyis áfa tárgyi hatályán kívüli tételként (ATK áfakulccsal) számlázandó, visszaváltáskor pedig nincs szükség számlahelyesbítésre.
  • A fentiekkel ellentétben a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható (többutas)
    termékek és az önkéntesen visszaváltási díjas termékek visszaváltási díja
    betétdíjként kezelendő. A betétdíj nem áfa körön kívüli tétel, hanem - bár értékesítéskor ugyanúgy külön tételként számlázandó - leköveti a fődolog áfa-kulcsát. Visszaváltáskor - a betétdíj visszatérítésekor - pedig számlahelyesbítés szükséges az utólagos adóalap-korrekció alátámasztása érdekében.

Betétdíjas termékek kezelése

A Számlázz.hu lehetőséget biztosít arra, hogy a felhasználók megjelöljék a többutas és az önkéntes DRS termékek visszaváltási díja tekintetében a betét díj jelleget, hogy megfelelően teljesíthessék az adatszolgáltatásra vonatkozó követelményeket.

Adatszolgáltatás követelményei

Az Online Számla adatszolgáltatás akkor megfelelő, ha a többutas és az önkéntes DRS termékekhez kapcsolódó visszaváltási díj tételsorban szerepel a betétdíj jellegre vonatkozó speciális jelölés.

Ezt az indikátort a Számlázz.hu automatikusan elhelyezi az adatszolgáltatásban, ha a termék nevében vagy megjegyzésében szerepel a "betétdíj" kifejezés.

Továbbá, amennyiben a felhasználó a Beállításokban nyilatkozik arról, hogy értékesít betétdíjas termékeket, a számlakiállító felületen minden tételsorban megjelenik egy-egy csúszka, amellyel bekapcsolható a betétdíj indikátor. Ez esetben a kapcsoló, és nem a kulcsszófelismerés alapján kerül az adatszolgáltatásba a betétdíj jelölés.

Számlatétel megjegyzés megadására kizárólag előfizetés esetén van lehetőség!

❓Mi a DRS - kötelező visszaváltási rendszer?

 

A belföldön forgalomba hozott, kötelezően visszaváltási díjas termékek visszaváltási rendszere, angolul Deposit Return System. A kötelezettség a gyártókat és a forgalmazókat egyaránt érinti. A kötelező visszaváltási rendszer működtetését a MOHU végzi.

A hulladékgazdálkodási területre tartozó szabályozás alapjait uniós irányelvekben, hazánkban pedig a hulladékról szóló törvényben, valamint a részleteket  tartalmazó 450/2023. (X.4.) Kormány rendeletben lehet megtalálni.


❓Mikortól lép életbe a kötelező visszaváltási rendszer?

 

A DRS rendszer 2024. január 1-től hatályba lépett, azonban a Kormányrendelet féléves általános mentességet biztosított a kötelezettségek alól az érintett termékek forgalmazása tekintetében.

Az érintett gyártóknak a forgalomba hozatal időpontját megelőzően legalább 45 nappal a MOHU honlapján kezdeményeznie kell a DRS termékek regisztrációját.

 

❓ Milyen termékekre vonatkozik a DRS?


A szabályozás értelmében a kötelező visszaváltási rendszerbe tartozó termékek a következők:

  • a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermékek fogyasztói, közvetlen nem újrahasználható vagy újrahasználható csomagolásai,
    • amennyiben az alapanyaguk műanyag, fém vagy üveg,
    • formájuk palack vagy doboz,
    • űrtartalmuk pedig 1 decilitertől 3 literig terjed.


Kivételek:

  • tej és tejtartalmú italtermékek csomagolásai
  • csekély mennyiségű – évi 5000 darabot meg nem haladó – kibocsátó italtermékeinek csomagolása
  • olyan italtermékek csomagolása, mely speciális alakja miatt az automata berendezéssel nem váltható vissza
  • 25 ezer forint feletti bekerülési értékű italtermékek esetén, amennyiben a termékregisztráció meghiúsult.


Ezen felül a szabályozás a kötelezően visszaváltási díjas terméknek nem minősülő, a gyártó által önkéntesen „visszaváltható” megjelöléssel gyártott, illetve forgalomba hozott termékekre is kiterjed.