NAV online adatszolgáltatás
  1. Gyakori kérdések
  2. NAV
  3. NAV online adatszolgáltatás

Új közösségi alanyi adómentesség

tudastar_kerdes_ikonMi ez, és mi ebben az újdonság?

2025-ig a vállalkozások csak abban az EU tagállamban alkalmazhattak alanyi adómentességet, ahol a székhelyük vagy telephelyük volt. Az új szabályozás szerint 2025. január 1-től az EU-s székhelyű vállalkozások olyan tagállamban is alanyi mentességet választhatnak, ahol nem telepedtek le.

Továbbá az új rendszerben elegendő a székhely országában áfaregisztrációt létesíteni és áfabevallást benyújtani, a többi tagállamban ezek az adminisztrációs lépések elkerülhetők, köszönhetően a központosított adatszolgáltatásnak, és egy új “EX” végződésű azonosítószámnak.

Ez az egyszerűsítés megkönnyíti a hazai kisvállalkozások alanyi adómentes kereskedelmét más EU-s tagállamokban és vica versa.

tudastar_kerdes_ikonHogy tudok magyar kisvállalkozóként élni az előnyökkel?

A határon átnyúló alanyi mentesség alkalmazásához az alábbiaknak kell megfelelned:

  • A kiszemelt EU-s célországok áfarendszerében is elérhetőnek kell lennie az alanyi adómentességnek (“SME exemption”).
  • A vállalkozásod éves szinten göngyölített EU-szintű árbevétele sem a tárgyévben, sem a megelőző évben nem haladhatja meg a 100 ezer eurót.

Továbbá a kiszemelt célországok egyikében sem lépheti át a tagállami árbevételed az adott országbeli értékhatárt (a teljes listát lásd itt: https://sme-vat-rules.ec.europa.eu/index_en).

Az értékhatárba nem minden árbevétel-típus számít bele, pl. tárgyi eszköz értékesítések, egyes ingatlanértékesítések és bizonyos speciális adómentes ügyletek is kivételt képeznek.

  • A határon átnyúló alanyi mentesség alkalmazásának NEM feltétele, hogy a vállalkozásod Magyarországon is alanyi mentességet válasszon. Másfelől a 100 ezer eurós értékhatár átlépése sincs kihatással a belföldi alanyi adómentességre, erre továbbra is a belföldi 12 millió forintos értékhatár a releváns.

Kapcsolódó bejegyzéseinket az alábbiakban éred el: