Mi ez, és mi ebben az újdonság?
2025-ig a vállalkozások csak abban az EU tagállamban alkalmazhattak alanyi adómentességet, ahol a székhelyük vagy telephelyük volt. Az új szabályozás szerint 2025. január 1-től az EU-s székhelyű vállalkozások olyan tagállamban is alanyi mentességet választhatnak, ahol nem telepedtek le.
Továbbá az új rendszerben elegendő a székhely országában áfaregisztrációt létesíteni és áfabevallást benyújtani, a többi tagállamban ezek az adminisztrációs lépések elkerülhetők, köszönhetően a központosított adatszolgáltatásnak, és egy új “EX” végződésű azonosítószámnak.
Ez az egyszerűsítés megkönnyíti a hazai kisvállalkozások alanyi adómentes kereskedelmét más EU-s tagállamokban és vica versa.
Hogy tudok magyar kisvállalkozóként élni az előnyökkel?
A határon átnyúló alanyi mentesség alkalmazásához az alábbiaknak kell megfelelned:
- A kiszemelt EU-s célországok áfarendszerében is elérhetőnek kell lennie az alanyi adómentességnek (“SME exemption”).
- A vállalkozásod éves szinten göngyölített EU-szintű árbevétele sem a tárgyévben, sem a megelőző évben nem haladhatja meg a 100 ezer eurót.
Továbbá a kiszemelt célországok egyikében sem lépheti át a tagállami árbevételed az adott országbeli értékhatárt (a teljes listát lásd itt: https://sme-vat-rules.ec.europa.eu/index_en).
Az értékhatárba nem minden árbevétel-típus számít bele, pl. tárgyi eszköz értékesítések, egyes ingatlanértékesítések és bizonyos speciális adómentes ügyletek is kivételt képeznek.
- A határon átnyúló alanyi mentesség alkalmazásának NEM feltétele, hogy a vállalkozásod Magyarországon is alanyi mentességet válasszon. Másfelől a 100 ezer eurós értékhatár átlépése sincs kihatással a belföldi alanyi adómentességre, erre továbbra is a belföldi 12 millió forintos értékhatár a releváns.
A regisztráció menete a következő:
- A vállalkozásodnak előzetes nyilatkozatot kell benyújtania a NAV által erre a célra kialakított elektronikus felületen.
- Ebben meg kell jelölnöd a célországokat, ahol az adómentességet alkalmazni szeretnéd, továbbá a szükséges árbevételi adatokat is.
- A NAV és a többi tagállami hatóság megvizsgálják, hogy a vállalkozásod megfelel-e a feltételeknek, és külön-külön döntenek az adómentesség alkalmazhatóságáról.
- Pozitív elbírálás esetén a NAV - a nyilatkozat beérkezésétől számított 35. munkanapig - egyedi azonosítószámmal látja el a vállalkozásodat, amely tartalmaz egy “EX” utótagot.
- Az érvényes “EX”-es azonosító a zöld lámpát adó összes tagállam tekintetében feljogosít az adómentesség használatára.
Adminisztrációs egyszerűsítések:
- A jóváhagyáson átesett vállalkozások egységesen a NAV által megállapított “EX” végű azonosítót használhatják az engedélyezett tagállamokban, amikor alanyi adómentes minőségben járnak el.
- Arról, hogy az azonosítót fel kell-e tüntetni az egyes tagállamokban az alanyi mentes számlákon, az egyes országok szabályai rendelkeznek.
- A vállalkozások a NAV által kialakított elektronikus felületen negyedévente kötelesek adatot szolgáltatni a belföldön és a Közösség valamennyi más tagállamában teljesített ügyletek ellenértékéről.
Az alanyi adómentesség a kisvállalkozás által teljesített termékértékesítésekre, szolgáltatásnyújtásokra alkalmazható, így a beszerzésekre, például a termékimportra vagy a Közösségen belüli termékbeszerzésekre nem terjed ki. Nem terjed ki továbbá a határon átnyúló alanyi adómentesség a sorozat jellegű ingatlan értékesítésekre és az új közlekedési eszköz értékesítésére sem. Emellett a tagállamok további kivételeket is meghatározhatnak.
Hogyan hat mindez a külföldi vállalkozások hazai tevékenységére?
A külföldi EU-s székhellyel rendelkező vállalkozások a hazai adóhatóságuknál igényelhetik meg a Magyarországra vonatkozó alanyi mentességet (akkor is, ha itthon már 2024-ben is alanyi mentesek voltak).
A külföldi vállalkozás attól a naptól lesz jogosult a határon átnyúló adómentesség alkalmazására, amely napon az adóhatósága az EX-utótagos azonosítót - Magyarországra is kiterjedő érvényességgel - közölte vele. Ezekre a vállalkozásokra is a 12 millió forintos belföldi értékhatár vonatkozik.
Az új rendszer szerinti alanyi mentes ügyletei kapcsán a külföldi vállalkozásnak nem kell Magyarországon áfaregisztrációt létesítenie, vagy áfabevallást benyújtania. Mentesül továbbá a számla- és a nyugtaadat-szolgáltatási kötelezettségek alól is.
Ugyanakkor az áfa törvény szabályai szerint kiálított bizonylatokon az EX-utótaggal ellátott azonosítószámát kell feltüntetnie.
Az áfa törvény átmeneti rendelkezéssel biztosítja továbbá, hogy azok a külföldi adóalanyok, amelyek már 2024-ben is alanyi adómentességet alkalmaztak Magyarországon, 2025-től pedig a határon átnyúló alanyi adómentesség feltételei szerint lesznek jogosultak az adómentesség választására, ezt 2025-ben is megszakítás nélkül folytathassák.
Milyen adószámokat adhat majd ezentúl a vevőm?
Tagállamonként eltérhet, hogy milyen azonosítószámot osztanak ki azoknak a vállalkozásoknak, amelyek bejelentkeznek a határon átnyúló alanyi mentességi rendszerbe.
Lehetséges például, hogy
- egyes EU-s vevőid a jövőben “EX” végződésű Közösségi adószámot közölnek veled, vagy
- a szokásos EU-s adószámuk mellett, vagy a helyett egy új, “EX” végződésű azonosítót adnak át.
Mindez olyan esetben is előfordulhat, amikor belföldi értékesítést végzel egy alanyi mentes EU-s vevőd részére, például annak belföldi telephelyére.
Fentiek kezelése a Számlázz.hu-ban
Milyen teendőm van ezzel a Számlázz.hu-ban, ha nekem van egy EX-es azonosítóm?
1. magyar vállalkozásként, ha a magyar adószámod alól számlázol, nem kell feltüntetned az EX-es azonosítótMilyen teendőm van?
Ezesetben számlakibocsátói fiókodban nincs teendőd.
2. magyar vállalkozásként, ha külföldön, valamelyik engedélyezett tagállamban az EX-es azonosítódat használva értékesítesz és számlázol, az adott ország szabálya dönti el, hogy az EX-es azonosítódat fel kell-e tüntetned
Amennyiben igen, és szeretnél a Számlázz.hu-ból úgy számlázni, hogy az EX-es azonosítódat feltünteted a számlán, kérjük, vedd fel a kapcsolatot az ügyfélszolgálatunkkal.
3. ha külföldi vállalkozóként Magyarországon a - külföldön kapott - EX-es azonosítódat használva értékesítesz, a számládon ezt az azonosítót fel kell tüntetned, az Online Számla adatszolgáltatási kötelezettség alól viszont mentesülsz.
A Számlázz.hu rendszerét a magyar jogszabályoknak megfelelően auditáltuk és tartjuk karban, így használatát kizárólag olyan vállalkozások számára biztosítjuk, akik magyar adószámmal bocsátanak ki számlát.
Hogy kezeljem a Számlázz.hu-ban számla kiállításakor a vevő adatait?
Ha olyan vevői adószámot kapsz, amelynek a vége ‘EX’-re végződik, egyszerűen csak írd be a Közösségi adószám mezőbe ezt az azonosítót.